2016 Altın Düşecek mi? Yükselecek mi? Altın Yorumları

Yatırımcıların en fazla yüzünü güldüren ve en fazla tercih edilen altın 2016 Mart ayının başlarında gramı 120 TL sınırına kadar dayanmıştı. Tüm ulusal piyasalarda altın fiyatları düşerken ülkemizde hala yüksek olması ve fiyatının düşmemesinin sebebi Türk lirasının dolar karşısında ki değerinden kaynaklanmaktadır. Çünkü altın onsunun değeri dolar cinsine göre hareketlilik kazanmaktadır.

Doların, TL karşısında yükseliş trendi göstermesi, altının da yükselmesine neden olmaktadır. 1.240 TL fiyatını gören ve gramı 120 TL sınırına dayayan altın 2016 Nisan ayının başlarında olduğumuz şu günlerde ons fiyatının 1.215 değerine inmesiyle gram altının değeri 109,79 TL sınırlarında gezinmektedir. Şu an ki işlem  gören altının onsu bu seviyelerde tutunmayı başarabilirse ve peş peşe bu seviyelerin üzerinde bir kapanış gerçekleşirse, altın düşüş eğilimini kırmış olacak ve tekrar yükselişe gеçеcеktir.

Altın ons değeri bu seviyeleri koruyamaz ve değerinin altında kapanış gerçekleşirse düşüş trendine devam edecek gibi görünüyor. Ancak yatırım uzmanları, bu altın düşüşünün geçici olabileceği ve Türkiye’nin önümüzde ki aylarda kritik virajlara gireceği için altın da ki düşüşlerin geçişi olacağı ve Nisan sonunda tekrar ciddi artışlar gösterebileceği kanaatinde.

Çünkü yapılması düşünülen başkanlık seçimi, yeni anayasa referandumu, Suriye belirsizliği, terör olayları ve Merkez Bankasının uyguladığı negatif faiz politikaları altın fiyatlarında belirleyici olacaktır. Yine Çin’in açıkladığı büyüme oranının tutturulup tutturulamayacağı, Amerikan Merkez Bankasının tavrı altının geleceğinde büyük rol oynayacaktır.

Ülkemizde düşüş eğilimi gösteren altın fiyatlarının özellikle yaz aylarına gireceğimiz dönemlerde tekrar yükseleceği ve en az 110 TL seviyesine tekrar çıkacağı uzmanların ortak görüşüdür.Önemli Not Yatırım Tavsiyesi Değildir. 


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git