2016 Konut Kredi Oranları Düşer mi?

Konut Kredileri Ne Zaman Düşer, Kredi Faizleri düşecek mi? Ticari Kredileri ne olur? Taşıt kredi faizleri iner mi? En uygun konut kredisi ne zaman çekilir? 2016 da konut kredileri ne olur gibi bir çok soru ve muamma mevcut.

Öncelikle Konut Kredisinden başlayalım. Günümüzde bir çok insan ev sahibi olmadığı için kira ödemek zorunda, maalesef özellikle büyük şehirlerde kira bedelleri oldukça yüksek olmakta ve birde ev sahibi kahrını çekmek eklenince çekilmez olmaktadır.

2015 ocak ayı başlarında  Konut Kredisi Faiz Oranları 0,85 ler seviyesinde görülmekteydi ve kullanım açısından oldukça iyi bir oran olarak durmaktaydı.  Hatta 2013 mayıs ayında konut kredisi oranları 0,68 leri dahi görmüş  ve bir çok insan ikinci evi alma hayalleri kurmaktaydı. Bununla birlikte Merkez Bankasının faizleri bir puan daha aşağı çekmesi gündemdeydi bu durumda konut kredi oranlarını 0,58 seviyelerine kadar çekmesi kaçınılmazdı. Ancak o günler geride kaldı diyebiliriz.

Ancak 2016 yılına baktığımızda 15 Temmuzda yaşanan elim olaya rağmen 19 Temmuz 2016 tarihinde yapılan Merkez Bankasının Faiz indirimi ile birlikte bu sürecin daha doğrusu konut kredisi ve tüketici kredilerine etkisi mutlaka olacaktır. Yine yazımıza bir not eklemekte fayda vardır. Temmuz ayı için ülkemizde oluşan siyasal gelişmelere rağmen ekonomik anlamda güçlü şekilde tutunan ekonomik parametrelerden anlaşılacağı üzere yine arap sermayesinden gelmesi beklenen beklenen 250 Milyar dolar gibi bir meblağ düşünüldüğünde kısa vade de faizlerin düşmesi olasıdır.

10 Ağustos 2016 tarihinde Ziraat Bankası tarafından alınan tarihi bir karar ile Konut Kredisi faiz oranları 0,95 puana çekilmiş bulunmaktadır. Arkasından da Muhtemelen diğer kamu bankaları olan Vakıf Bank ve Halk Bankası tarafından da aynı düzenleme gelecektir. Kamu bankalarının bu baskısı ile özel bankalarda uygun oranlara gelecektir.

Ağustos ayı itibarı ile 0,95 faiz oranı ile konut kredisi Ziraat bankasından ilan edilmiş olup düşüş trendinin devam edeceğini pekala beklemek mümkün olacaktır. Yine Sonbahar döneminde 0,90 lara kadar bir gerileme beklenebilir yine yıl sonu itibarı ile konut kredisi faiz oranlarının 120 ay vadede 0,85 puanlara kadar gerileyeceğini söylemek daha doğrusu beklemek yerinde olacaktır.

Yine 2016 Ağustos Merkez Bankası Faiz Kararı ile birlikte 2016 yıl sonuna kadar konut, bireysel, taşıt ve diğer tüm kredilerde düşüşün olacağına güçlü destek vermektedir Merkez Bankasının faiz üst koridoru 0,25 aşağı çekmesi ile birlikte kredi faizlerinin düşeceği ve haleden süşüşün devam edeceğini söyleyebiliriz.

120 Ay Vadeli Konut Kredisi 0,95 olması ile birlikte 60 ay vadede 0,90 36 ay vade ile de 0,85 faiz oranı ile kredi kullanabilirsiniz. Yine Aynı faiz oranı ile Vakıfbank ve Halk Bankasından da alabilirsiniz. Yine Özel Bankalar TEB 0,99 Garanti Bankası İş Bankası da 0,97 gibi oranlar ile ev sahibi olmak isteyenleri beklemektedirler.

Yine Bireysel İhtiyaç Kredileri, Taşıt Kredileri ve Ticari Kredilerde de 0,10 puanlık bir düşüş yukarıda izah edilen periyotlar halinde düşeceğini de söylemek yerinde olacaktır.

Özetle söylemek gerekirse 2016 yıl sonu ve 2017 yılı ev sahibi olmak isteyenlerin yüzünü güldürecek gibi.

Değerli ziyaretçimiz bu yazımızda sadece öngörülerimizi sıraladık sonuçta dünya ekonomisi veya ülke ekonomisin oluşacak dalgalanmalar bizi yanıltabilir, belki daha aşağı da düşebilir veya bu hali ile de kalabilir. Yine bir diğer husus ise ev almak için tüm ekonomik şartları yerine olan ve halen kiracı olan tüketicilere aynı tavsiyemizi yapmayı borç biliyorum. Evinizi alacak bir peşinat’ınız var, mevcut planladığınız üç aşağı beş yukarı oluşacak konut kredisi taksitlerinizi de ödeme gücünüz var ise evinizi almanızı öneririz örneğin 0,05 puan için almadığınız ev 5 ay ertelemeniz halinde 5 aylık kira bedelinizin boşa gittiği de göz önüne alındığında bir kaybın oluştuğunu görürsünüz.


2016 Konut Kredi Oranları Düşer mi? Konusuna 143 Yorum Yapıldı
 1. Ibrahim dedi ki:

  Merhaba ben garanti bankasindan konut kredisi cektim 1.08 den suan ki faiz orani nedir

  1. Admin dedi ki:

   0,90 ancak yapılandırma için bu orandan verilmiyor sadece yeni konut alımlarında geçerli orandır

   1. Ibrahim dedi ki:

    Ben daha yeni aldim 2hafta oluyor yaranabiluyormuyum

    1. Admin dedi ki:

     Konut kredileri yapılandırma ve taşıma durumunda. 1 puanın üstünde faizler

    2. erdem dedi ki:

     ben temmuzda krediler düşmeden önce 1,02 den kredialdım keşke biraz araştırsaydınız ekimin sonlarında kullanmışsınız o tarihlerde 0,92 bilemedin 0,95 oranları vardı :S

 2. murat dedi ki:

  yapılandırmayı kabul ettirmek için herkes sosyal medyada imza kampanyası yaparsa bu iş yetikililere ulaşır olur diye düşünüyorum ben kendi facemde yaptım tabi bu sadece benle olmuyor?

 3. Bilal dedi ki:

  Söylediğiniz gibi kredi faiz oranları neredeyse birebir şeklinde düştü diyebilirim. Garanti bankasından 2015 10.ayında 1.16 faizli kredi çektim. Şuan 0,97 olan faiz oranı beni etkiliyor mu merak ettim..? Garanti Bankası müşteri temsilcimiz ile telefonda görüştüm sadece yeni kredi alacaklara düştüğünü söylüyor doğru mu acaba?

  1. Admin dedi ki:

   Borsa işlemlere açık olacaktır

   1. Bilal dedi ki:

    Anlayamadım açar mısın biraz?

 4. Hakan Demir dedi ki:

  Merhaba, 2 eylül günü ziraat şubesinde yapılandırma için aldığım yanıt hayır oldu. Daha doğrusu yapılandırma oranı henüz düşmemiş. Bu kadar vicdansızlık olmaz, paradan para kazanan sistemlerin gücü azalmadıkça ekonomi rahatlamaz. İyi bir ekonomide bankalar güçlü ancak tekel değildir, piyasayı onlar belirlemez.

 5. Bilal dedi ki:

  Kolay gelsin sizce lansmanı yapılacak olan konut projelerinde faiz oranları ne olur. Dosya masrafı ve diğer masrafları var mıdır. Teşekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   Lansman (tanıtım) yapılan konut projeleri genelde firma finansmanları ile karşılanmaktadır. örneğin Emlak GYO ve bağlı şirketler İstanbul izmir Bursa, Ankara Balıkesir gibi illerde 0,70 faizle veya TOKİ konutları gibi TÜFE endeksli 120 ay vade ile konut teslimi yapmaktadırlar %5 peşinat ile başlayan kampanyalar mevcuttur. Ancak bankadan maketten veya tanıtımdan konut kredisi olanağı oldukça zayıftır ancak bir eviniz var ise teminat olarak alır ancak o zaman size maketten seçtiğiniz eve finansman sağlar. Bunun için de konut aldığınız firmanın ödenmiş sermayası iş teslimi gibi şartları sağlaması gerekir.

 6. fatih23 dedi ki:

  Faiz oranlarindaki kampanyanin 4 ay daha uzatıldığı söyleniyor. Sizin de yorumlarinizi takip ediyorum 2017 yılının da ev almak için uygun olduğunu söylüyorsunuz.Tam anlamıyla bu oranlar 4 ay sonra yükselecek mi aynı seviyelerde mi kalacak daha da düşecek mi 2017 mayıs ayı ev alma planlarımız var uygun mudur acaba. Şimdiden cevabınız için tesekkurler

  1. Admin dedi ki:

   Öncelikle şimdiki oranlar en azından kirada oturan lar için uygun olduğunu düşünüyoruz. Sonuç olarak bizim öngörümüz 2017 yılı konut kredilerinde uygun bir zemin olacağını düşünüyoruz. mayıs 2017 bu oranlardan daha düşük olacağı görüşündeyiz. hatta bu düşüşü şubat 2017 itibarı ile aşağı bir ivme yakalayacak 0,75 gibi hatta altına bir oran diyebiliriz. Ancak yatırım tavisyesi değildir sonuçta 1 günde çok şeyler değişebilir. malum gündemimiz.

 7. ibrahim karaaş dedi ki:

  2015 de konut kıredısı cektım 101 den ama yapılandırmaya yanaş mıyor garanti bankası buna bır cevap verın allah aşkına haksızlık oluyor

  1. Admin dedi ki:

   Ekim kasım döneminde daha mantıklı teklifler sunacak bankalar biraz daha beklemek gerekir.

Sayfa başına git