2017 Konut Kredi Oranları Düşer mi?

Ev sahibi olmak için oldukça yüksek meblağlar gerekli ev parasının tamamını biriktirmek sanırım kolay değildir dolayısıyla konut sahibi olmak için Bankalardan konut kredisi almak gerekiyor.  Kiracıların nen büyük hayali bir gün ev sahibi olmak ve bunun için para biriktirme yoluna giderler ve evin için lazım olacak %20 peşinatı biriktirme gayretinde olurlar hatta uygun ev ve faiz oranı bulunması halinde varsa arabasını satan yada model küçülten bir çok tüketici bulunmaktadır.

2016 yılında ev sahibi olmak isteyenler için Ağustos ayında Kamu bankaları öncülüğünde başlayan konut kredi faiz oranları ile birlikte özel bankalarda 0,95 aylık faiz oranı ile 120 ay vadeli ev kredisi vermeye başladılar. Bu durum ev almak için neredeyse 2 yıldır bir puanın altına inmeyen oranlar yüzünden ev alım işini öteleyenler için fırsat olmuştur.

2017 yılına doğru giderken faiz oranlarının 0,90 ve Vakıf Katılım Bankasının 0,89 faiz oranını görmekteyiz.  Faiz oranlarının 60 ay vadede 0,90 yine 36 ve 24 ay vadelerde 0,80 ile başlayan aylık oranları görmek mümkün olacak.

Gelelim 2017 yılında konut kredi faiz oranları ne olur nasıl bir beklenti var. Faiz oranlarının bir puanın altına inmesi ile birlikte ciddi bir talep patlaması oluşmuş ve ciddi bir konut stoku erimiştir. Konur kredilerinde bankalar daha önce %75 ine kadar kredi sağlarken kredi vadelerinin 48 aya çıkaran yönetmelikte Konut kredi peşinatının da %20 ye çekildiğini görebiliyoruz.

Bu hamleyi aslında ekonomi yönetiminin eğilimini ve vereceği kararlara da ışık tutmaktadır. En azından Ekonomiyi canlı tutmak için inşaat sektörüne Kamu Bankaları eli ile para enjekte etmeye devam edeceği bunun yolunun da konut kredi faizlerini düşürmek olduğunu söyleyebiliriz zaten peşinatın %20 ye çekilmesinin amacı da budur.  Bu minvalde 120 Ay özelinde 0,90 faiz oranın daha aşağı düşeceğini söylemek yerinde olacaktır.

Ev Kredi faizleri 2017 yılı için yine düşecektir. Ancak bunun yine bahar ayına kadar beklenmesi gerektiği görüşüyle birlikte Nisan Mayıs 2017 döneminde 0,05 puanlık bir düşüş olacaktır. 2017 yılın ilk yarısında 120 ay vade özelinde  0,86 aylık oranları yakalaması mümkün gibi. Ancak 2017 Ocak Şubat ve Mart aylarında en azında mevcutta bulunan 0,90 oranını koruyacağını söyleyebiliriz.

Verdiğimiz faiz oranları 120 ay vade için öngörülerimizdir her vade kademesi düştüğünde 0,05 puan düşer -36-60-120 vade kademesi olarak düşünürse.

Konut Kredisi Yapılandırma ve Taşıma Faizleri 2017 de düşecek mi?

Son olarak bundan da bahsedelim ev kredi faizleri düştü ancak sadece yeni ev alımına düşük faizli kredi vermekte. Bankalar kredisini yapılandırmak isteyenlere bir puan üstü bir faiz çıkarmaktadır. Bu durum ise yine 2017 bahar aylarında mümkün olacak diyebiliriz. Ancak yapılandırma ve taşıma için 0,98 faiz oranının 2017 yılının ilk çeyreğinde yani Ocak Şubat mart döneminde olabilirliği vardır.

Etiketler:


2017 Konut Kredi Oranları Düşer mi? Konusuna 21 Yorum Yapıldı
 1. TÜRKCAN dedi ki:

  selamınaleyküm arkadaşlar Akbank 0.89 dan konut kredisinde taşıma yapılandırma yaptım bu konu ile alakalı olan arkadaşlara duyurmak istedim.

 2. aykut dedi ki:

  merhaba 70 bin tl 30 ay vade ile kredi cekecem 0.80 faiz oaranı ile mart ayı gibi biraz daha düşermi

  1. Admin dedi ki:

   Aslında gidişat o yönde en azından mayıs ayına kadar dediğiniz vadede 0.75 öngörülebilir

   1. aykut dedi ki:

    dünkü açıklanan kredi notu bir etki edermi

    1. Admin dedi ki:

     Dünkü merkez bankası faiz kararından bahsediyorsanız evet olumlu olduğunu söyleyebiliriz,

     1. aykut dedi ki:

      evet teşekkür ederim inş. faiz oranları eskisi gibi düşük olurda vatandaşlarımız ev sahibi olurlar

      1. Admin dedi ki:

       Olacak inş.

 3. Ramazan dedi ki:

  Meraba ben 90 bin 1,14 faizle ev kredisi aldim ne zaman yapilandirmaliyim 10bin verip yapilandirma yapsam nasil olur

  1. Admin dedi ki:

   Aslında ödeme güclüğünüz var ise vade uzatılarak fayda sağlanabilir, nisan mayıs gibi yapılandırma yani konut kredisini başka bankaya taşıma faizleri 1 puanın altına düşmesi beklenebilir. Ancak o zaman fayda görürsünüz.

 4. Uğur dedi ki:

  Merhaba .
  Malum ABD başkanlık seçimi sonuçlarının yankıları ülkemizde dinmek bilmiyor. Doların artışı en büyük sonucu oldu sanırım. Bu durum Konut kredi faizlerini nasıl etkileyecektir. Benim düşüncem hükümet faizleri indirmeye çalışıyorken piyasa ise faizleri artırmaya çalışıyor . Bu ikilemden kim üstün çıkacaktır. Küresel piyasada baktığımızda Fed faiz artırımı sinyalleri veriyor. Bunun ülkemize nasıl bir etkisi olur. Teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Ülkemizin ekonomik yapısal durumu bunu karşılayacak güçtedir, piyasada kriz söylemlerine biz çokta katılmıyoruz, dolar tüm para birimleri karşısında, yükselişi var hatta euro bölgesinde de nerdeyse euro dolar eşitlenecel seviyede ve bizim görüşümüz 1-2 ay içinde de olacak.

   Ancak dlaron artışı abd ekonomisine zarar aslında ürün satışında onlarada yük olacak. Konut kredi faizleri ise bizim öngörümüzü 2-3 ay öteler ama emin olun, faizler daha düşecektir. Şu an olan türk ekpnomisinin sınanmasıdır, ama emin olun direnç seviyesi oldukça fazladır.

   Bri ekonominin çökmesi için veya kriz olması için finans sisteminin zayıflaması gerekir, hali hazırda bankalarımız oldulça güçlü yine merkez bankası halen piyasaya müdehale etmiyor çünkü gerek görmüyor yani kontrol edilebilir seviyede.

 5. Ugur dedi ki:

  Slm ben 2017 sonuna doğru konut alıcam sizce o zamana kadar düşer mi yoksa şimdiden almalıyım biraz peşinat biriktirmeye çalışıyorum o yüzden beklemek istiyorum

  1. Admin dedi ki:

   %20 peşinat yetrlidir, 2017 yılsonuna daha çok var şimdiden bir şey söylemek doğru olmaz, ancak 0.88 oranı şimdi geçerli bir oranlardır. Mayıs 2017 gibi belki daha öncede olabilir 0.85 gibi olur ancak daha aşağı bir durum olmaz 2017 yılı için. Ama yarın ne gelir ne gider oda bilinmez en fazla 2017 sonu 0.78 olabilir. Tabi hepsi tahmindir.

 6. Ahmet dedi ki:

  40.000 pesinat ile 200.000 ev almak sizce mantikli mi? 160.000 120 ay kredi cekecegim ve kiraya verecegim kredi cikar mi indeks notum iyi durumda 2.000 maasim var sigorta 2.600 burutten yatiyor. Faizler dusmekte biraz daha bekleyeyim mi. Sizin takipcinizin o yuzden dize sormak istedim.

  1. Admin dedi ki:

   Toplamda 200 binden fazla toplam ödeme çıkar hatta maaşınızın tamamı krediye gider, faiz düşecek biraz daha en azından öyle bir ivme var.
   Kredi çıkmayabilir

   1. Ahmet dedi ki:

    Ziraat bankasi bugün 0.88 olarak faizi biraz daha düşürdü. Peki ne yapmami tavsiye edersiniz ben evi zaten kiraya vereceğim tahatlikla ödemesini yapabilirim. Goruyorumki faizler halâ dusmekte nisan mayisa kadar 7.000 10.000 kadar parami biriktirsem. Sizin dusuncenizi uyguluycam sayin ilgili.

    1. Admin dedi ki:

     Sonuçta nihai kararı siz vereceksiniz sonuçta yarın ne olur bilinmez ama süreç halen düşme meyilli. Ben olsan Alırım 🙂 şimdi.

     1. Ahmet dedi ki:

      Ama çikmayabilir diyorsunuz 🙂 krediyi çok mu çekiyorum acaba yani normal mi benim gibi yapanlar var midir birde bn zaten kiraya vereceğim İkitelli den alacağim 2+1 ara kat pirim yapan bir yer. Krediyi cok mu cekiyorum acaba o yuzden faizlerin dusmesini mi beklemeliyim biraz düsunupte yazabilirsiniz 🙂 son mesajim cok ilgilisiniz cok tesekkurler. Allah size de ev nasip eder inşallah varsa da ikincisini.

      1. Admin dedi ki:

       Evim yok daha hatta bankalar ile başım belada da diyebilirm, konut faizlerinin aylık bazda 0,80 lere kadar düşmesi beklenebilir, kamu bankaları bunu yapacak güce sahip. Çok ciddi ekonomik kırılma olmaz ise, olacak bu oranlar. 2017 yılı konut yılı emlak yılı olacak,
       İnşaat firmaları lüks konut talebini karşıladı ve artık arz işi bitti 2017 de orta sınıf konut için ciddi bir atak yapacaklar. Çoook kazndılar ve o enerjiyi bu alana yani orta sınıfa konut yapmak için harcayacaklar.

 7. Cihan dedi ki:

  Şuan bir düşüş var kredi faizlerinde fakat hala yapilandirmaya yanasmiyorlar bu cok buyuk bir haksizlik

  1. Admin dedi ki:

   Konut kredilerinde düşük faizle yapılandırma mayıs 2017 gibi olur

Sayfa başına git