72 Ay Vadeli Tüketici Kredisi ve Borç Yapılandırma

Bireysel kredi vadeleri Başbakanın 21 Eylül 2016 tarihinde yaptığı açıklama ile 48 ay vadeye çıkarıldığı duyurulmuş olup muhtemelen uygulama en geç bir hafta içerisinde başlayacaktır. 48 ay vadeli krediyi bankalar ne zaman verir nasıl haberdar oluruz derseniz yazılı ve görsel medyada bankaların reklamlarını oldukça sık göreceksiniz ve dolayısıyla haberdar olursunuz.

Peki Başbakan tarafından dillendirilen 72 Vade olayı nedir derseniz bunu 72 ay vadeli bireysel ihtiyaç kredisi gibi görmemek lazım Kredi kart borçlarının yapılandırılmasında yine kredi borçlarının yapılandırılmasında borçlu olan banka tarafından borçların kapatılması hususunda uygulanacak vadedir.

Kredi kartı, kredi ek hesap gibi tüm borçlar tek kredi ile yapılandırılacaktır ancak başka bankada bulunan borçlar için yine o bankaya başvurulacak, bankalar arası borç birleştirme olmayacak, dileyen tüketici 72 aya kadar yapılandırma yapabilir, düzenli ödenen takibe düşmeyen kredi ve kredi kartları da yapılandırmaya konu olabilecek,  Ancak bir banka bir defaya mahsus bu imkanı tanıyacak yapılandırmadan sonra ödemeyenler bir daha bu imkanı bulamayacaklardır.

72 vade ile yapılandırılan krediler de tüketiciye hiç şekilde para verilmeyecektir. Borç yekün olarak hesaplanacak ve 72 ay vadeli şekilde tüketici isterse ve banka uygun görmesi halinde kredi kullanıma açılacaktır.

Kredi yapılandırma konusu ise, Başbakan açıkladı ancak öncelikle kanun veya yönetmelik metninin Resmi gazetede yayımlanması gerekir bununda 25-27 Eylül gibi çıkması bekleniyor, akabinde bankaların mevcut sistemlerini buna göre düzenlemesi ve yine buna ilişkin faiz oranı ve kampanyaların oluşturulma süreci bulunmaktadır.

Konuya ilişkin bu işlemlerin bu ayın sonuna kadar tamamlanmasını beklemekteyiz. Süreç tamamlandıktan sonra kredi veya kredi kartı borçlarını yapılandırmak isteyen kişiler öncelikle borçlu olduğu bankaya başvurmaları gerekir. Başvuru için banka bilgi ve belge talepleri olabilir. Yine Kredisi yada kredi kartı borçları icraya düşenlerin durumu, Avukata verilen borçlar ve yine Finans kurumlarına devredilen borçlar konusu net olarak belli değildir.

Ancak bu borçlarında yapılandırma konusu olacağı belirtmek isteriz. Yapılandırma durumunda icra masrafları, avukat vekalet ücretleri konusu ne olur şimdilik açık bir hüküm vermek zor gibi. Ancak burada işin temel mantığı kredi borçları altında ezilen ve kredi vadeleri, çıkmayan kredi, kredi notu düşük olması nedeniyle kredisi çıkmayanlara sadece borç ödemelerine esas olmak üzere 72 aya kadar vadeyle kredi sağlanacaktır.

Yukarıda da izah edildiği üzere bu vade ile verilen kredileri nakit olarak tüketiciye teslim edilmeyecek olup, sadece borç kapamak için kullanılacaktır. Ancak dileyen tüketiciler şartları uygun olmaları halinde 48 ay vade ile kararın resmi gazete de yayımlanmasından sonra kredilerini kullanabilirler.

Konuya ilişkin güncel bilgi oldukça buradan sizi bilgilendirmeye çalışacağız, bu arada hatırlatmak isteriz ki bankalarda ciddi bir izdiham olacak işimiz zor yani.


72 Ay Vadeli Tüketici Kredisi ve Borç Yapılandırma Konusuna 141 Yorum Yapıldı
 1. ibrahim dedi ki:

  Merhaba admin
  Resmi gazetede yeni bir kanun yayınlanarak yapılandırma şansının 2 defa olduğunu belirtti. Şuan 72 ay yapılandırmış olduğum kredimi ödeyememem durumunda tekrar 72 ay yapılandırabileceğim anlamına mı geliyor?ve ayrıca bu krediyi ödeyemezsem bozulur mu? Kaç ay ödeyemezsem bozulur?

  1. Admin dedi ki:

   Kredi yapılandırma bozulmaz sadece standart kredi gecikme presedürü uygulanır

   1. ibrahim dedi ki:

    Admin 2. Yapılandırma hakkı ile ilgili bilgin var mı acaba

    1. Admin dedi ki:

     Mevcıt durum aynen devam ediyor esnaf ve ticari kredilerle ilgili sadece bankaların bireysel oşanlar için biraz daha esnek olması bekleniyor

     1. ibrahim dedi ki:

      Link kaldırılmıştır

      Burdaki haber farklı birşeyden mi bahsediyor?

      1. Admin dedi ki:

       Tamamen esnaf kobi yani ticari krediler ile alakalıdır

       1. ibrahim dedi ki:

        72 ay yapulandırma yaptım ve ilk taksiti sadece 3 gün gecikti bugünbanka takibi msj geldi. Normal kredi süreci uygulanacağından emin misin admin?

        1. Admin dedi ki:

         Evet Aynen öyle eminiz 🙂 Konuya iilişkin Yapılandırılan kredi ödenmezse ne olur başlıklı yazımızı inceleyin

 2. Gizem dedi ki:

  simdi bu yasa avukatlik olanlari kapsıyor mu kapsamiyor mu anlamadm 8.000 tl avukatlik borcum var avukat nakit para istor taksit yapmior ve odeme yapmazsam baska banka tarafindan ipotekli olan evimin satışını yapacagini söylüyor bu mumkunmu ipotekli bir ev 2. Bir ipotelkli banka satisini yapabilir mi??

  1. Admin dedi ki:

   Özerinde ipotek olan evi satmak biraz uğraş ister, ayrıca 8 bin lira için uğraşmazlar siz taksit konusunda ısrar edin

  2. bahar dedi ki:

   malesef yasa avukatlık icralık olanı kapsamıyormuş vakıfbank öyle diyor aslında en cok icrada olanlar bunu sabırsızlıkla bekliyolardı mağdur edilmeleriyle kaldılar

 3. bahar dedi ki:

  İcralık avukatlık olanları malesef kapsamıyor aslında bi defaya mahsus icrada olanlarıda kapsamalı ki borçlarımızı bitirelim vakıfbank icrada olana avukatlık olana malesef yapmıyor eğer yüksek aylık istemeselerdi bizde öderdik malesef burda anacak sesimizi duyurmaya çalışıyoruz inşallah devlet büyükleri duyarlı olup bizlerede bu yasayı uygular

 4. feridun dedi ki:

  2 ay önce bir bankadan tüketici kredisi çekmiştim. Bu krediyi güncel faiz oranlarına göre maaş aldığım bankaya taşıyabilir miyim?

  1. Admin dedi ki:

   Maaşbaldığınız banka size kredi vermesi lazım o şekilde kapatabilirsiniz bunun için bankanıza gitmeniz gerekir

 5. futa dedi ki:

  kredi kartlarından çekmiş olduğumuz taksitli nakit avanslarımız var diye bankalar kredi kartı borçlarımızı yapılandırma yapmıyor bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz. soruştum sizde şöyle dediniz Bankanın ayak sürümesi, gecikmeye düşmenizi bekliyorlar. eyer kendi isteğimle gecikmeye düş erirsem bunun bana zararı ne olabilir lütfen açıklarmısınız .

  1. Admin dedi ki:

   Gecikmete 3-5 den bişey olmaz

 6. futa dedi ki:

  kredi kartlarından çekmiş olduğumuz taksitli nakit avanslarımız var diye bankalar kredi kartı borçlarımızı yapılandırma yapmıyor bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz.

  1. Admin dedi ki:

   Bankanın ayak sürümesi, gecikmeye düşmenizi bekliyorlar

 7. Admin dedi ki:

  Değerli Ziyaretçilerimiz özellikle icraya ve yasal takibe düşen krediler için Kredi Yapılandırmaya İlişkin Kamuoyuna Açık Mektup başlıklı yazımızı her platformda (facebook Twitter gibi)paylaşırsanız bir nebze olsun kamuoyu oluşturmaya fayda sağlarız

 8. Cemil dedi ki:

  Yaklasik 87000 bin bankalara borcum var gecikmeden olanlarda var bo borcu tek banka ile yapılandırma yapabilirmiyiz bilgi

  1. Admin dedi ki:

   Maalesef 72 ay ile bu mümkün değil her banka için ayrı ayrı yapmanız gerekir

   1. Cemil dedi ki:

    48 ay üzerinden 87000 ve kefil olsa banka kredi verirmi gecikmeler var bankalarda gelir 5500

    1. Admin dedi ki:

     48 ay borç kapama kredisi alma olanağı olabilir ancak bunu banka ile görüşmeniz gerekir, bu aralar internet vb yerlerden başvuru yapmayın muhtemeln ret edilir, bizzat bankaya gidin ve görüşün borç transef kredisi de denir buna

 9. MURAT dedi ki:

  Halk bankası, gecikmede olsun ya da olmasın 48 Aya kadar ihtiyaç kredisi faiz oranı=1,28 49-72 arası=1,35 kredi kartları için=1,75 uygulamaya pazartesi başlıyorlar. maalesef takipteki, icradaki borçları kapsamıyor.

  1. EMRAH dedi ki:

   murat kardeş iş bankası yapmıyor yapılandırma gecikmeli ödemelerimden kaynaklı halk bankası yardımcı olur mu bana

 10. sezen dedi ki:

  icralık ve avukatlık olanlar için bir gelişme va mı. acaba.bilgisi olan paylaşabilirmi

 11. cenk dedi ki:

  aaa

 12. Gül dedi ki:

  Allah kahretsin ki hala yapmıyorlar yapanlarda astronamik faiz uyguluyor şikayet etmekten başka çare yok. Elbette başvuru istatistiği hükümete gelince bankaların şerefsizlik yaptığını hükümet anlayacak ama bize ne fayda. Şikayet etmekten başka çare yok malesef

 13. ali61 dedi ki:

  arkadaşlar bu kararı hükümet zorunlu uyulacak diye şart getirmesi gerek.her banka ayrı bilgi veriyor.inanın tek isdeğim insanların birlik olup bankalara olan tüm borclarını yatırmaması ve bankaların batması.böyle bir birlikdelik gösterirsek akılları başlarına gelir.yada devlet buna kesin hüküm getirecek .insiyatifi bu tefeci bankalara bırakırsa onlar insanların batmasını ister.

  1. ferhat dedi ki:

   dediğin gibi bir birlik nasıl olsun. keşke olsa. bankalar aldı başını gidiyor. bizim elimizle olacak bişi yok. hükümet inş bankalara el atar. 1.64, 1.80 ile yapılandırma mı olur.

Sayfa başına git