72 Ay Yapılandırılan Kredi Ödenmezse Ne Olur?

Eylül 2016 çıkan yönetmelik ile banka borçlarının 72 aya kadar yapılandırma olanağı verilmiş ve bir çok kişi kredisini bu şartlarda yeniden yapılandırmıştır. Ancak yapılandırılan kredi veya kredi borcu ödenmez veya aksatılırsa ne olur? Hemen icraya yada yasal takibe düşer mi nasıl bir durum oluşur konusunda kısaca bilgi vermeye çalışalım.

Yapılandırma yönetmeliği ile birlikte banka borçlarını 72 aya kadar bir çok tüketici yeniden taksitlendirmek suretiyle borçlarını ödenebilir yada daha küçük taksitlere düşürmek suretiyle uygulamadan yararlandı. Yasal takibe düşme sınırında olanlar da yine bu sıkıntıyı bir nevi bertaraf ederek borç ödeme düzenine kavuşmuş oldu.

Ancak siz değerli ziyaretçilerimiz den gelen sorular üzerine borçlarını yapılandırdığı halde ilk taksitlerini ödeme konusunda sorun yaşayanlar olduğu ve banka tarafından nasıl bir yaptırım ortaya çıkacak veya yasal takibe düşer mi yapılandırma iptal edilir mi ve akabinde icra gibi durumlar konusunda müsterih olun.

Kredi yada kredi kartınız ister 72 ay ister 36 ay fark etmez yapılandırma kapsamına alındıysa size yeniden bir kredi verilmiş anlamına gelir. Yani yapılandırmanın temel mantığı refinansman kapsamında bakmak lazım mevcut borçlarınız için banka size yeniden kredi vermiş oluyor. Yeni çekilen kredi demek yeni kredi gecikme şartlarına tabi olduğu da ortaya çıkmış olur.

Yeniden 72 ay yapılandırılan yada daha düşük vadeler ile yapılandırılan krediler yeni kredi kapsamında olduğundan bu kredilerin gecikmesi durumunda standart kredi gecikmelerinde uygulanan esaslar geçerli olacaktır.

özetle, yeniden taksitlendirilen kredinizin ilk taksitini geciktirdiniz bu durumda aslında çokta problem olmayacaktır ancak 90 günlük süreç başlamış olur, iki ve üçüncü taksitte ödenmez ise o zaman yasal takibe düşer ve ardından avukat ile birlikte icra durumu oluşur.  Burada size tavsiyemiz, gecikme olabilir bazen para olmayınca olmuyor işte anlayabiliyoruz bunu, ama üç taksit birikmesine müsaade etmeyin en azından birini ödeyin bu ay ödemediniz ama ikinci ay mutlaka bir taksit ödeyin ki yasal takibe düşmeyin bir iki taksit geriden devam edebilir en azından yasal takip durumuna düşmezsiniz.

Yapılandırma imkanı bir daha bulamayabilirsiniz, yine yasal takip icra vs derken altından kalkılamayacak bir borç yükü ile daha muşkül bir durum çıkmadan aksamalı da olsa ödeyin.


72 Ay Yapılandırılan Kredi Ödenmezse Ne Olur? Konusuna 27 Yorum Yapıldı
 1. yusuf yaldız dedi ki:

  slm 3 yıldır aynı sırkette calısıyorum.yasım 20 subatta askere gıdecegım.1500 tl.maasım var.6000 tl kredı cekemedım.sebebı nedır.tesekkurler.

  1. Admin dedi ki:

   Daha önce hiç kredi kullanmamışsınızdır, kredi lartınız yoktur ve yaşınız nedeiyle. Yine kredi notunuz oluşmamıştır. Konuya ilişkin Banka kredi notum yok başlıklı makalemize bakabilirsiniz.

 2. yusuf yaldiz dedi ki:

  slm k.kartlarımı ek hesaplarımı taksıtlendırsem kredı notum dusermı?kredı alabılırmıyım?9500 toplam.1153 puanım var.teşekkurler.9.ayda 700 puandan cıktı.11 ve 12.ayda sabit duruyor.nasıl atlatırım bu evreyi?

  1. Admin dedi ki:

   borçlarınızı düzenli ödediğiniz sürece sürekli yükselir, taksitlendirme konusu ise kısa vadeli yapılandırma yani taksitlendirme yapar ve düzenli öderseniz yine notunuz olumlu yönde etkilenir.

 3. yusuf yaldız dedi ki:

  slm 2 tane k.kartım 2 tane kredım var.2 tanede ek hesap .kredı ve kartlarım duzenlı oduyorum.ek hesaplarda duzensızlik var.kredi notum 1053 e cıktı fakat kredı alamıyorum.ne yapabılırim?tesekkurler.

  1. Admin dedi ki:

   Kredi borç stokunuz oldukça fazla bu tür durumlarda kredi çıkması için gelir belgenizin yüksek olması gerekir, yine ipotek veya bir kefil ile kredi çıkma olanağı bulunur. Kredi Notunuz 1300 lere dahi gelse bankalar gelir belgenizin yani gelir-borç dengenizin uygun olmamasından kredi vermeyebilirler.

   Yine, kredi kartlarınızda bulunan limitler kullanmasanız da dahi size tanımlı kredi gibi görülür, örneğin 10.000 TL limitli ve kullanmadığınız bir kredi kartı size açık kredi olarak görünür. onu kapatırsanız yükünüz hafiflemiş olur ve örneğin 8.000 Tl gibi çıkmayan bir kredinin çıkması durumu oluşur.

 4. Ahmet dedi ki:

  Hayırlı akşamlar
  Maaş haczi olan bir kimse isteğe bağlı olarak 6 ay maaşın tamamı 6 ayda sonra 4/1 haciz yaptirabilirmi

  1. Admin dedi ki:

   Evet icra müdürlüğüne muvaafakat verirseniz şartlı olur

   1. Ahmet dedi ki:

    Bu durumda bankaya para girişi olmayacağından banka avukatı mecbur olarak icra başlatacak başlayınca sıraya geçecek otomatik ödeme olsada artık para çekme.hakları yok doğrusudur sayın admin

    1. Ahmet dedi ki:

     Muvafakat örneği varmıdır sayın admin

     1. Admin dedi ki:

      İcra müdürlüğüne daha doğrusu dosyanızın bulunduğu icra müdürlüğüne gidin ve maaşınızdan muvafakat vermek istediğiniz söylwyin yeterlidir, yada avukata söylwyin onşar size yarsımcı olur

    2. Admin dedi ki:

     Aynen

 5. Gülek. dedi ki:

  Kredi kartlarımı hep düzenli ödedim;ancak bir şirkete müteselsil kefil olduğum için icraya verildim.Bu icra kredi almama engel oluşturur mu?

  1. Admin dedi ki:

   Banka kaynaklı olmayan icralar banka sistemine yani kredi notunuza etki etmez ancak banka maaşınızda icra var ise maaş bordrosu isterse ancak o zaman görür ama temwl olarak etki etmez

 6. Cihan dedi ki:

  Admin bey universitedeyken aldigim katki ve ogrenim kredisi ni 36 ay yapilandirdim. Ilk odemem 30 kasimdi. Odeyemedim. Cuma gunu odeyebilir miyim.

  1. Cihan dedi ki:

   Acill. Cevap verebilir misin

  2. Admin dedi ki:

   Ödeyebilirsiniz, sorun olmaz

 7. mcd dedi ki:

  Iki bankaya icrada borcum var bunları birleştirip yapılandırma yapabilir miyim se n fazla kaç taksit yapılır

  1. Admin dedi ki:

   İcra Borcu yapılandırma kapsamı dışı bunun için avukat ile irtibata geçmeniz gerekir, taksit seçeneği sunabilirler.

 8. Hakan dedi ki:

  Admin son dönem kedileri aksatinca kredi puanım 690 a düştü kredi kredi kartı kmh olmak üzere kredilerimi yapılandırma yaptım bu aydan düzenli ödemeye başladım. Toplam aylık ödemem 1700 TL oldu maaş ta 3100. Fakat kredi kartı başvuru yapmama rağmen puandan dolayı kabul olmuyor bu puan yükselir mi ve maaş aldığım bankadan da yapılandırma yaptım acil 7000 civarı ihtiyacım var yada 5000 limitli kredi kartına ama alamıyorum nasil yol izlerim başvurular ret oluyor yapılandırma olmayan bankanın biriyle görüşünce kredi kartı verir mi. İki kredi kartım yapılandırma içinde ve kapandı ödüyorum onları da. Ondan mı vermiyor kredi kartı limiti mi mı bloke etmiş vs

  1. Admin dedi ki:

   Özel bankalar mesela odeabank, birde banka şubesine bir kefil sağlarsanız kredi alabilirsiniz. Ayrıca ipotek. Ama kredi notunuz, 690 çok riskli durumda. 1 yıl da ancak 900 puanın üstüne çıkabilir. Mecut kredi ve özellikle kredi kartınızı varsa düzenli ödeyin aksatmayın

   1. hakan dedi ki:

    Kredi kartlarım yapılandırmaya girdi bu durumda da 900 puan olsa baska bankadan kredi kartı alabilirmiyim.Yoksa kapalı kredi kartı limitimide blokemi etmiş oldu simdi.

    1. Admin dedi ki:

     Sonuçta o kart kapalıda olda açık limit olarak görünüz, ancak bankada açık başka borç yok ise kredi lartı verebilir yetrli gelir teminat gösterilirse.

 9. HHalil dedi ki:

  Kredi kartı borcunu odeyemedim. Ve merkez hukukluk oldum. Daha sonra 36 ay kborç yapılandırması yaptık. İlk taksidimin ödeme günü geldi. Fakat odeyemiyorum. Bu durumda ne olur? Nasıl sıkıntılar bekliyor beni? Bu konuda bilgi vermenizi rica ediyorum. TTeşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Yapılanrma olan kredilerin ödenmemesine ilişkin yazımız olan Ödenmeyen kredi yapılandırma borçları başlıklı yazıyı inceleyin

   1. Ahmet dedi ki:

    Sayın admin bu durumda işveren maaşın tamamını maaş haczi olan inana yatıracak avukatla olan kredi otomatik ödeme talimatı olsada hesaba para girmediği için mecbur icra başlatacak icra başlattoktan sonra otomatik ödeme talimatı olsada para çekilmeyecek olay doğrusudur banka icrada sırada bekleyecek

    1. Admin dedi ki:

     Yani hesaba para girişi olmayınca aynen 4-5 ayda icraya düşer

Sayfa başına git