Altın Mevduat Hesabı Nedir Bankaya Gitmeden Açılır mı?

Altın mevduat hesabı, banka nezdinde vadeli veya vadesiz olarak açılabilen 1000/1000 saflıkta gram altın cinsinden alım satım yapma imkanı sunan yatırım veya birikim yapmak isteyen tüketicilere sunulan bir hesap türüdür.

Öncelikle bu hesap nasıl açılır  kimler açabilir hususuna değinelim. Bankada hesap açabilme durumu olan  18 yaşından büyük herkes açabilir bunun için çalışmak istediğiniz banka şubesine gitmeniz yeterli olacaktır. altın hesabı açmak istediğiniz bankada hesabınız yok ise şubeden bir bankacılık sözleşmesi imzalayarak anında hesap açılışı yapmanız mümkündür ve anında açılması nedeniyle hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Banka şubesi size öncelikle bir vadesiz TL yani kılavuz hesabı açacaktır. bu hesap ile serbest halde olan TL niz ile gram altın alım satımında kullanılacak altın hesabı ile geçişleri sağlayacaktır. Örneğin 100 gr altın aldınız ve vadesiz altın mevduat hesabına yatırdınız ve 10 gün sonra bozmanız gerekti bu esnada güncel gram/TL tutarından yapılan satış tutarı anında TL hesabınıza aktarılır. Yine vadeli Altın hesabı açtınız ve vade sonu TL olarak alacaksanız yine para vadesiz hesabınıza TL olarak aktarılır.

Burada gözden kaçmaması gereken husus altın hesaplarında bulunan altınlar fiziki olarak teslim edilmez yani 100 gr altınınız var ve siz bankadan bana 100 gr külçe altınımı verin diyemezsiniz. TL ye çevrilir ve nakit olarak ödenir. Yine bankadan altın alım satımı yapılırken mesai saatleri ve altın kur makası konusuna dikkat etmek sizin yararınıza olacaktır, yani mesai saatleri dışında alım satım yapmak hiçte mantıklı olmayacaktır tabi zaruretler acil durumlar da yapacak bir şey yok zarara katlanacaksınız o ayrı.

Bankaya gitmeden altın hesabı açma konusu ise kısaca mümkün ancak açılacak bankada daha önceden açık olan bir hesabınızın yani vadesiz hesabınızın olması gerekir banka hesapları açılırken bankaların olmaz ise olmazı bankacılık hesap açılış sözleşmesidir. yani gece aklınıza geldi daha önce hiç çalışmadığınız bir bankadan internetten hesap açmak mümkün değildir. illa ki bir sözleşme imzalamanız gerekir. Ama bir hesap açılışı nız var ise istediği kadar eski olsun veya hiç kullanmadığınız bir hesapta olsa internet bankacılığı, mobil bankacılık hatta telefon bankacılığı ile altın hesabınızı açabilirsiniz. Altın fon hesapları için yine ayrı bir bankacılık sözleşmesi gerekeceği için altın fonu için açılacak yatırım hesabı için yine bankaya gitme zarureti vardır. fon hesapları klasik altın dolar veya euro hesapları gibi değildir.

….ha eklemeden geçmeyelim vadeli altın mevduatı açmak için mutlaka alım yapmanız gerekir ki hesap aktif olsun. ama vadesiz altın hesabı için bakiye olması zorunlu değildir. hatta birden fazla hesap açılışı da yapılması mümkün.

Birde şubesiz bankacılık durumu var oda internetten hesap açılışı için başvuru yaparsınız 1-3 gün içinde banka görevlileri verdiğiniz adrese randevu alarak gelir ve sözleşmeyi adresinizde imzalarsınız ve hesap açılır yani mantık aynı illa sözleşme imzalanacak ha bankaya siz gitmişsiniz ha banka ayağınıza gelmiş.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git