Altında Küçük Yatırımcıya Öneriler

Altın küresel piyasalarda ons bazında 1900 dolarlardan 1150 li dolarlara düşerken lira bazında 130 tl ye kadar yükselmiştir bunun açık sebebi dolar tl paritesinin değişmesi ve doların yüksek seviyelere çıkmasıdır. Benzer durumu petrolde de görebiliriz varil fiyatı 150 dolara yakınken ki TL karşılığı ile varil fiyatı 55 dolara gelmesine rağmen tl karşılığı düşmemiştir.

Altın her devrin değerli metalidir. Parasal karşılığı da hep olacaktır. Aslında bir tasarruf aracı olan altın son dönemde fiyat oynaklığıyla yatırım aracına dönüşmüştür. bu minvalde, sürekli belirli gramda altın alıp tasarruf ederseniz hep kazanırsınız çünkü tasarruflar ihtiyaç anında hep değerlidir. İhtiyacın olmadan bozdurduğun altın çok karlıda olsan heba olup gitme durumu her daim söz konusudur.

Gelelim yatırım işine o zaman altının kaç TL olduğunun hiçbir önemi yoktur önemli olan alım satım anındaki farktır. Lehinize oluşmuş bir farkta hemen satış yapıp beklemeye çekileceksiniz yani:128 tl den aldığınız gram altın 132 tl olduğunda satarsanız gram başı 4 TL lik fark ile toplam gram altınınızı çarpıp karınızı görürsünüz piyasalarda ki yönelmeyi  profesyonel  takip edemeyeceğiniz için oluşabilecek ufak karlarda hemen satış yapmanız kazanç elde etmek için en uygun olanıdır. Daha sonra sakin piyasalarda tekrar alım yapıp  birkaç tl lik kazançlarda (gram başına) alım-satım yapmak suretiyle kazanç elde etmek mümkün olacaktır.

Yoksa çok çıkacak yada düşecek yorumlarına aldanıp birikimlerinizi kayba uğratabilirsiniz ama bizim görüşümüze göre başta dediğimiz  gibi az az altın alıp biriktirmek yatırım yani birikim yapmak için ideal bir yol olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle piyasalarda hızlı hareketler olduğunda ani kur hareketlerinde dikkatli olmanız yine sizin yararınıza olacağını bilmelisiniz.  Kurların çok dalgalandığı dönemler küçük yatırımcının en çok zarar ettiği dönemler olduğunu aklınızın bir kenarına yazmanızı öneriyoruz.

Aralık ayında döviz kurlarında aşırı dalgalanmalar ile bir çok tüketici elinde dolarları satamadı 3.52 fiyatından giren bir çok yatırımcı oluşturulan büyük beklentilere rağmen istediği kuru bulamamıştır. ö yüzden Altın yatırımı her daim savaşta barışta değerini muhafaza edecek ve sizi yolda bırakmayacak bir araçtır.

Son olarak altın gram fiyatı ne olur derseniz 2017 yılının en güvenli limanın altın olacağı söylemek için kahin olmaya gerek yoktur. en azından 130 TL ve üzeri bir konumda kalması olası olmakla birlikte 2017 altın için yatırımcısı sevindireceğini söylemek öngörülebilir tahmin olacaktır.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git