Banka Sicil Affından Kimler Yararlanacak?

Aylardır ekonomi bültenlerinden takip edilen kredi sicil affı, nihayet karara bağlanmış durumdadır. Kişilerin merakla beklediği bu düzenlemenin içeriğine baktığımız zaman, kara listeye girmiş, idari veya yasal takip altına girmiş kişilere af geleceğinden söz etmemiz doğru olacaktır. Bilindiği gibi, bu tür bankacılık takibine düşen ya da ceza alan kişiler, yeniden kredi kartı kullanabilmek, bireysel ihtiyaç kredisi ya da diğer kredili ürünlerden kullanabilmek için en az beş yıl beklemekteydiler. Bu sayede, kişiler yasal takibe düşeli birkaç ay olmuş olsa bile, kredi sicil affından faydalanacak ve yeniden bankalar ile çalışmaya başlayacaktır.

Yapılan bu düzenleme, 2017 yılının Ocak ayından itibaren geçerli olacak. Bundan dolayı, sicil affından faydalanacak kişilerin gündemi yakından takip etmesi gerekecektir. Fakat, bu aftan faydalanmak için bazı şartları taşımak gerekecektir. Bu şartlar ise şu şekildedir.

 • Kişilerin kredi sicillerindeki cezalara yönelik çıkacak olan af, Ocak ayında yürürlüğe girecek. Bu yürürlük tarihinden sonra ise, borçlarınızı altı ay süresince öderseniz, siciliniz tamamen temizlenecektir.
 • Eğer, borçlarınızın tutarı fazlaysa ve takibe düştüğünün borcunuzu bir anda ödeyecek durumda değilseniz, yapılandırma işlemi yapmanız gerekecektir. Toplam borçlarınızı yapılandırabilirseniz, bu durumda da siciliniz temizlenecektir.

Kredi sicil affından faydalanabilmek için bu iki şartı yerine getirmeniz yeterli olacaktır. Bu iki şartı yerine getiren kişiler, bankalar tarafından başlatılan hukuki işleler ve yasal sonuçlarından da etkilenmeden kurtulacaktır.

Sicil Affıyla Kredi Notlarında da Düzenleme Olacak

Kara listeye düşen bir borcunuz olduğu zaman, bundan yalnızca siciliniz değil kredi notunuzda etkilenecektir. Bu düzenleme sayesinde, takibe düşen borcunuzdan dolayı kredi notunuz düşmüşse, kredi notunuz da yükseltilecektir. Çünkü, af sayesinde kredi sicilinizde herhangi bir problem olmayacaktır. Bu durum bile kişilerin bankalar ile çalışabilmesi önündeki engelleri ciddi bir şekilde engellemektedir.

Bu düzenlemedeki akıllara takılan tek bir durum ise bankaların tercih hakkının serbest olmasıdır. Çünkü, kişilerin kredi sicilleri Sermaye Piyasası Kurumu kayıtlarından tamamen temizlenecektir. Ama, bankalara yapılan başvurularda, kişilerin kredi geçmişleri için bankalar kendi dosyalarına da bakabilecektir.


Banka Sicil Affından Kimler Yararlanacak? Konusuna 11 Yorum Yapıldı
 1. ibrahim dedi ki:

  Admin Merhaba
  Bu af şuana kadar eylülde çıkan kanunla 72 ay yapılandırma yapanları kapsayacak mı?Ayrıca sanırım bu kanunda 4 ay öteleme imkanı var örneğin 2 ay önce yapılandırma yapıp ödeme yapanlarda 4 ay erteleyebilecek mi veya tekrardan yapılandırma yapabilecek mi?

  1. Admin dedi ki:

   Aslında kapsayacak, şöyleki, icra da yasal takipte de olsa o borçlar kapatıldığında kara listeden çıkacak. Ancak kredi başvurusu yapan kredi çekme şartları olan gelir belgesi ve borç yükünün az olması gerekir yani mevcutta devam eden taksitlerin gelire oranı az olması gerekir

   1. ibrahim dedi ki:

    Nasıl yani şimdi ben borvicumu 72 ay yapılandırdım 1 taksiyt ödedim şimdi yine gecikmede.tekrar yapılandırabilir miyim ve taksit öteleyebilir miyim?

 2. hsnknc dedi ki:

  tamam sicil affı çıktı ama içeriği belli değil zaten kara listeye giren bi kişinin kredi notu çok düşüktürki ve bu kısa zamandada yükselmez ve yine hiç bir bankadan destek alamaz bu haliyle kimseyede faydası olmaz emin olun bu mağdurlardan kredi notu normal olan ancak yüzde birlik bir kesimdir öncelikle bunun netleştirilmesi lazım sadece kara listeye girenler değil kredi notlarından dolayı mağdur olup kullanamayan kişiler içinde bir düzenleme gerekir çünkü kredi notu kolay kolay yükselmez naaparsan yap bence asıl temel problem budur öncelikle bunun düzeltilmesi gerekir

 3. zuhal akın dedi ki:

  merhaba…icra ve avukattaki borçlar için bu senede bir gelişme olmayacak galiba….bir bilginiz var mı…tşk.ler

  1. Admin dedi ki:

   İcrada veya takipte olanlar için şimdilik bir çözüm yok 2017 yılı içinde olmayacak gibi

 4. Hakan dedi ki:

  Sicil affı TBMM den geçti
  Borcun tamamını ödeyen veya yapılandırma yapan gerçek ve tüzel kişiler yararlanacak yazıyor. Yeni yapılandırma yaptık biz nasıl yararlanacağız tekrar yapmazlar ki

 5. Nurullah dedi ki:

  Yani budurumda sicil affindan yararlanabiliyor muyum birde maas aldigim bankadan birlestirsem yinede kefil isterler mi

  1. Admin dedi ki:

   Aslında banka yeterli teminat görürse örneğin kamu personeli iseniz muhtemeln kredi çıkabilir, sicil affı için yani kara listede isminiz olmasa bile mevcut kredi borç yükünüz, kredi atayışınız size kredi çıkmasına engel olacaktır. Aslınca sicil affı esnaflar için daha verimli olacak.

 6. Nurullah dedi ki:

  Sayin admin kasim da kredimi72ay yapilandirdim fakat odemede yine gucluk cekiyorum diger bankadaki borcumla birlestirmek istedigimde odeme yapmadigim icin notumun dusuk olmasindan dolayi kredi alamiyorum bu durumda tekrar yapilandirabilir yada kredilerimi birlestiebilirmiyim nasil olur bilginizden faydalanabilirmiyim tesekkurler

  1. Admin dedi ki:

   Kredilerinizi ayrı ayrı 48 ay yapılandırma talep edebilirsiniz. Borç birleştirme için ise bankaya bir kefil önerebilirsiniz başkaca bankanın insiyatifinde

Sayfa başına git