Bankaya Gitmeden Hesap Açma

Günümüzde bir çok harcama veya ödeler bankalar üzerinden olmaktadır dolayısı ile bir banka hesabınızın olması neredeyse şart diyebiliriz. Peki, banka hesabı nasıl açılır? Bankaya gitmeden hesap açılır mı derseniz cevabımız evet açabilirsiniz ama açamazsınız da. şimdi konumuzu kısaca açalım.

Öncelikle banka hesaplarının açılabilmesi için kimliğiniz ile başvurup mutlaka bir bankacılık sözleşmesi imzalamak zorundasınız bu yasal zorunluktur Bir banka şubesi size hesap açabilmesi için sözleşme imzalamanız gerekir aksi halde hesap açılımı mümkün değildir.

Gelişen teknoloji ile birlikte bazı bankalar şubesiz bankacılık uygulaması ile size bankaya gitmekten kurtarıyor ve bankacılık sözleşmesini ayağınıza getiriyor, ve hesap açılışı tamamlama işi evinizde iş yerinizde yani verdiğiniz adreste tamamlanarak hesap aktif hale geliyor, buna örnek olarak Enpara, Yapı Kredi Nuvo, CEPTETEB, Senin Bankan gibi şubesiz bankacılık hizmeti veren bankalar var.

Mesela iş Bankası, Ziraat Bankası, Garanti Bankası gibi büyük bankalar bu işlerle uğraşmaz,, ama evinizde 1 Milyon TL niz var ise gelirler o ayrı konu… Özetle pazar payı küçük olan bankalar genelde müşteri tutmak için böyle evde hesap açma hizmeti vermektedirler.

Yine banka şubesine gitmeden hesap açma olayında bir husus daha var örneğin maaş hesabınız var, yada herhangi bir bankadan hesabınız var ve İnternet bankacılığını kullanıyorsanız banka fark etmeksizin vadeli vadesiz hesapları açabilirsiniz. bunun nedeni zaten o bankada imzalanmış olan bir bankacılık sözleşmeniz bulunmaktadır. bu yüzden o banka şubesinden kılavuz hesabınıza bağlı olarak vadeli hesap açabilirsiniz, Yine vadeli veya vadesiz dolar hesabı, ile birlikte vadeli vadesiz altın hesabı açabilir gram altın  alım satımı yapabilirsiniz.

Bankaya gitmeden yatırım hesabı açabilir miyim? Bununda iki cevabı var hem evet hem hayır ama çoğu banka ek sözleşme imzalanması için şubeye gelmenizi isteyecektir ama bazı bankalar ilk hesap açılında imzalanan Bankacılık sözleşmesine eklediklerin den İnternet Bankacılığından açılmasına müsaade ederler. eklemekte fayda var yatırım hesapları dolar, euro, altın veya vadeli hesapları değildir, fon, hisse senedi gibi borsa yatırımları için için açılan hesap türüdür.

Özetle bankada daha önce açılan bir hesabınız yok ise hesap açılışı mümkün değil illa ki sözleşmeniz imzalanması, ıslak imzanızın örneklerinin alınması, kimliğinizin teyit edilmesi yasa gereği zorunludur. Hesap açmak için kimliğiniz yani nüfus cüzdanı yeterlidir.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git