Esnafa Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak?

Bilindiği üzere bireysel kredilerde yapılan başvurularda kişinin kredi notuna bakılır ve uygun olması halinde kredi sağlanır. Yine Esnaflar içinde geçerli olan ticari kredilerde bir kredi notu oluşur yani bir nevi kredi sicili olur ve bankalar bu sicile bakarak kredi taleplerini değerlendirir. Ancak bir çok esnafın kredi sicili ödeme dengesizliğinden sicili bozulmuştur kara listeye girmiş ve kredi alma konusunda zorluk yaşamaktadır bundan dolayı 2017 yılında esnafa sicil affı önemli olmaktadır.

Yine şirketler KOBİ’ lerde daha doğrusu tüzel kişilikler bankalardan kredi desteği almak istediklerinde Bankalar tüzel kişiliğin kredi performansı olan kredi siciline bakar. Tıpkı tüketici gibi firmalarda kara listeye girebilir ve nakit akışı sağlayamadığı için batma riski veya ciddi zararlara düşme durumu olur doğal olarak bu durum ekonomiye de köstek olmaktadır.

Bu nedenlerden dolayı, Hükümet’ten  esnafa üç müjdeli haber birden geldi. Yaklaşık 1 milyon 600 bin olan ve kredi sicilleri sorunlu olan esnafın sicili temizlenecek. Kara listede olan tüm esnafın sicili temizlenecek. Esnafın krediye erişiminin önündeki tüm engellerin kaldırılması planlanmaktadır. Kara listeden çıkan esnaf ekonomi paketi kapsamında verilecek olan 50 bin liralık, bir yıl ödemesiz, sıfır faizli kredilerden yararlanabilecek. Esnafın da İşsizlik Fonu’ndan yararlanması sağlanacak. Yine, esnaf-tacirlerin kullandığı defterlerin yıl sonu taksitinin kaldırılması da söz konusu olacak

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, esnaf için beyaz bir sayfa açılacağı bahisle en kısa sürede esnafa sicil affı konusunun Meclis gündemine alınacağını belirtti. Sicil Affı Meclis Kararı ile yasalaştıktan sonra Esnaf dilediği krediye başvurabilecek yine devlet tarafından sağlanan faizsiz kredilerden yararlanabilecektir. Ayrıca Devlet Destekli tüm paketlerden yararlanabilecek. Yine Devlet tarafından ekonomiyi canlandırmak için 2017 yılında Esnaf ve KOBİ lere sağlanan tüm imkan ve olanaklardan yararlanabilecek.

Geçmiş dönemde banka borçlarından dolayı kara listeye giren esnaf kanunlaşması halinde tüm sicili temizlenecek ve kara listeden çıkartılacaktır. Sicil Affı ne zaman çıkar derseniz 2016 sonuna kadar Bütçe görüşmeleri ve ardından 03 Ocak 2017 tarihine kadar meclis tatil olacak. Meclisin açılması ile birlikte Anayasa görüşmeleri de olacağı için 2017 Ocak sonuna kadar çıkması muhtemeldir.

Etiketler:


Esnafa Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak? Konusuna 13 Yorum Yapıldı
 1. SONER dedi ki:

  Sayın admin meclis kanun tasarısını incelermisin. sicil affı herkese çıkıyor. ama bir faydası olurmu bilmiyorum. 2009 da çıkmış fakat bankalar bunu önemsememiş. aynı şu anki kanun tasarısındada yazdığı gibi kkb deki kötü sicili bankalar görmeyebilecek diyor.yani isterse görecek ki tabiki bakıp yine 2009 daki gibi hiç bir işe yaramayacak kanaatindeyim.iyi çalışmalar

  1. Admin dedi ki:

   Konuya söyle bir izahat yapalım; Çıkan yönetmelikte kredi başvurularında özellikle esnaf özelinde geçmişe yönelik bir sicil affı var ve sistemden kara liste siliniyor bir nevi af ama esnaf özelinde ama bankalar kendi veri tabanlarından eski sicilleri silinse dahi görmektedirler bir kanun kanun bankalara kredi verim vermeme kararını bankaya bıraktığından banka gene bildiğini okuyor.
   Bireysel tüketici de aynı böyle şimdi kara listede olan bir kişi istemde her ne kadar temiz görünsede banka eski verileri sakladığından bir nevi sizin geçmiş sicilinizi gördüğünden riske girmemek adına vermiyor kredi.

   1. SONER dedi ki:

    aynen katılıyorum. zaten yanlış olan kara listenin 5 senede silinmesi. adam 500 liralık bir kartı geciktiriyor 5 sene hiç birşey kullanamıyor. sanki bankayı soydu ama tabiki bunlar boş sözler bankalar milleti elinde oynatıyor her türlü. ve bu böyle devam edecek. benimde 2014/1. ayda tüm borçlrımı kapattım şimdi 2019/1.ayını bekliyorum ozaman açılıyormuş kredi kullanabilirliğim. kendi adıma rahatlamak için banka beni kart verelim diye aradığında onlara siz benim kriterlerime uymuyorsunuz üzgünüm deyim telefonu yüzüne kapatmak istiyorum. :))

 2. sezen dedi ki:

  http://www.hurriyet.com.tr/11-5-milyon-kisi-temizleniyor-40310775 sayın admin,bugünkü hürriyet gazetesinde çıkan haber…yasal takiptekileri de kapsadığı nı yazıyor..inceleyip bilgi verebilirmisniz.

  1. Admin dedi ki:

   Hocam sadece esnaflara ve ticari kredilere yöneliktir haber de bahsediken 11 milyon kişi yazıyı dikkatli okuduğunuzda 27 eylül ve şimdide esnaaf diyor.. Yani ywni bir durım yok ancak esnafa sicil affı söz konusu ticari kredi özelinde

 3. sezen dedi ki:

  Sayın admin,bugünkü internette haber sitelerinde yukardaki kanunun,bireysel kart ve kredi borçlularırı içinde geçerli olduğuna dair haberler var..Birde asıl sorum,icralık ve avukatlık olanlar için herhangi bir gelişme varmı…tşk ederim.

  1. Admin dedi ki:

   Zaten asıl sorun icrada olanlar ve bir gelişme yok şimdişik

 4. ersin dedi ki:

  sayın hocam sicilim bozulduğunda bir iş yerinde çalışıyordum tüketici kredisi çekmiştim ama kredi kartım kendi işyerimde patladı ??

  1. Admin dedi ki:

   Bireysel kredi kartı ise sicil affı olmaz sadece ticari kartlar ve ticari kredilerden kaynaklı af söz konusu olacak

 5. ersin dedi ki:

  2 ay önce adıma kayıtlı şahıs firmam vardı devrettim şu an çalışmıyorum bende sicil affından yararlanabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Tüm esnaf kredilerinden dolayı affa dahil olacak

 6. haydar dedi ki:

  bu cıkacak olan sicil affı sadece esnaflık yapanlamı sınırlı olacak yoksa tüm herkesimi kapsayacak bilgi verirseniz sevinirim

  1. Admin dedi ki:

   Sadece esnafı kapsayacak biretysel tüketicileri kapsamıyor en azından şimdilik

Sayfa başına git