FED Aralık 2016 Toplantısı ve Dolar 2017 Yıl Sonu

Döviz piyasasındaki hızlı yükseliş aslında Dolar daki yukarı doğru ivme %15 gibi bir artışın temel nedeni,  ABD Merkez Bankasının (Fed) dört bölgesel başkanı, 20 kasımda yaptıkları açıklama ile 13-14 Aralıkta faiz artışına gidilmesini destekleyen açıklamalarda bulundu. New York Fed Başkanı William Dudley, Kansas City Fed Başkanı Esther George, St. Louis Fed Başkanı James Bullard ve Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, faiz artışı konusunda olumlu görüşlerini beyan ettiler.

Şimdi kısaca bir açıklama yapalım Aralık ayında FED’ in en azında  0,25 puanlık bir faiz artışına gideceği neredeyse kesin gibi hatta piyasalar tamamen bu durumu da satın almış durumdalar Yine FED başkanı Janet Yellen yine aynı doğrultuda açıklama yapması bu durumu bir nevi perçinlemiş bulunmaktadır.

FED düşük faiz ile dünyaya dağılan parasını bir nevi faiz yükseltmek suretiyle geri ana vatanı olan ABD ye toplamasına şahitlik ediyoruz, Dolar bu yüzden gelişen tüm dünya ekonomilerinde sıkıntıya neden olmaktadır. hatta Euro bölgesinde de önlemler alınmaya başlandığını söylemek yerinde olacaktır. aslında bu bir Dolar Euro savaşı olduğunu söylemek yerinde olacaktır. son üç yılın euro/dolar paritesine bakıldığında da bunu anlayabiliriz.

Konumuza dönersek Türk Lirası özelinde ise dolar beş (5) olacak diyenler çıkacaktır ama uzun vade de böyle bir öngörü bulunmamaktadır. Aralık ayının ilk günü 3.5 TL ti test etmiş olan dolar en güçlü direnci burada görecektir. ancak aralık ayı ortalarına kadar 3.55 noktasını da test edeceğini söyleyebiliriz. OPEC’ petrol üretimin de kısıtlamaya gideceği olması yine Doları yukarı bir seyre sürükleyebilir.

Doların artışına Merkez Bankasından en azından FED toplantı tutanakları açıklanana kadar bir müdahale olmayacak gibi çıkacak faiz kararına göre piyasaya müdahale edileceğini düşünüyoruz. Burada iki neden var Bir; Ya dolar çığırından çıktı o yüzden müdahale etmiyor, iki; her şey kontrol altında müdahil olmaya gerek duymuyor ve her şeyin mecrasında gitmesini istiyor.

Dolar FED’ in 15 Aralıkta yapılacak faiz artışı satın aldığını söyleyebiliriz, 2017 yılına girerken ne olacağını kestirmek için ayın 15 ini beklemek gerekir, ama yıl sonu ve ocak ayı içinde 3.25 TL üstünde kalacağını söyleyebiliriz. ABD’ nin yeni başkanı görevi devralınca dolar ciddi geri çekilme olacağını öngörüsü oldukça kuvvetli. Sonuçta aşırı değerlenmiş Dolar ABD içinde sıkıntılı bir durum ve yeni başkanın beyan ettiği politikalar ile bire bir zıttır.

Genelde bir çok makale de yatırımcılar alış satış bandı veya olası kur ne olur gibi beklentileri bulunmakta burada net bir tahmin veya rakam vermek gerçekçi değildir. Yukarıda izahata göre dolar biraz daha yukarı bir trend rengi verse de ocak 2017 sonu değer kaybı yaşayacaktır. Aralık ayı 3.35-3.54 bandı öngörülebilir.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git