İnternet Bankacılığı Nedir?

İnternet bankacılığı, banka şubesine gitmeden para çekme işlemi dışında kalan, havale, EFT, hesap açma kapama, döviz altın fon alım satım, yatırım, talimat verme, kredi-kredi kartı ödeme ve fatura ödeme gibi daha bir çok işlemi pc veya cep telefonuna indirilen uygulamayla yapılmasını sağlayan bir bankacılık sistemidir.

Gelişen teknoloji ile birlikte bankacılık sistemi dahada komplike bir hal almak ile birlikte geliştirilen mobil uygulamalar ile banka şubesine gitmeden bir çok bankacılık işleminin yapılmasına da olanak sağlamıştır. artık tüm bankaların internet bankacılığı sistemi bulunmaktadır. mevcut bankada bir vadesiz hesabınızın bulunması yeterlidir. Telefon bankacılığı veya banka şubesinden veya mevcut banka-kredi kartınız ile bankanın resmi internet sitesinden şifrenizi güvenlik doğrulama adımlarını tamamlayarak şifrenizi alarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yine İnternet Bankacılığını bilgisayarınızdan giriş yaparak işlem yapabilirsiniz, burada dikkat edeceğiniz en önemli husus mutlaka resmi siteden giriş yapın mesela banka internet adresini mutlaka kontrol edin ve adres satırından kontrol edin ayrıca şifrenizi kimseyle paylaşmayın hele hele telefonunuza gelen SMS kodunu banka görevlisi dahil kimseyle paylaşmayın babanız da dahil.

Mobil İnternet Bankacılığı ile de giriş yapmanız mümkün müşterisi olduğunuz bankanın mobil uygulamasını telefonunuza veya tabletinize indirebilirsiniz. indirme işlemini mutlaka google play store den veya banka resmi internet şubesinden yapılan yönlendirmelere uyarak yapmanız güvenliğiniz için önemlidir.

peki İnternet bankacılığı ile neler yapılır derseniz para çekme dışında hemen hemen tüm işlemleri yapmanız mümkün, mesela eft talimatı verebilir, havale yapabilirsiniz, vadeli bir hesap açarak yatırım yapar dolar hesabı ile birikim yaparsınız. gram altın hesabı ile altın biriktirebilirsiniz. Yine kira ödemenizi yapar açacağınız bir yatırım hesabı ile fon alım satımı hisse senedi alış satış işlemlerini yapabilir hatta alım talimatı verebilirsiniz.

Kredi veya kredi kartı borcunuzu ödeyebilir birikim hesabı açabilirsiniz, yine bankaya gitmeden kredi başvurusu yapabilir kredi notunuz uygunsa şubeye gitmeden anında 5-10 dakika içinde 15.000 TL ye kadar kredi kullanabilirsiniz.

özetle neredeyse tüm bankacılık işlemlerini yapmanız mümkün burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus bankanın güvenlik kuralları iyi inceleyin ve şifrelerinizi iyi saklayın kimseyle paylaşmayın şubesiz bankacılık kullanılması halinde emin olun banka şubenizin yolunu dahi unutursunuz.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git