Kredi Notu Yükseltme Nasıl Olur?

Bankalardan kredi kullanırken, yapılan başvurularda baktığı ilk şey kesinlikle kredi notunuzdur, bir diğer kurumda Findeks Kredi Notunuzdur. Öncelikle şunu belirtelim Kredi Notu ve Findeks aynı şeydir ve aynı verileri içerir. Tek farkı Findeks dokuz Özel banka tarafından oluşturulan ve kendi aralarından kullandıkları bir veri havuzudur, aynı zamanda Merkez Bankası bünyesinde bulunan verileri de kullanırlar.

Kredi notu Sıfırdan başlayarak 1900 Kadar uzanan bir skalayı işaret eder. Genelde 1200 puanın altında olanlar kredi kullanımında oldukça zorlanırlar yani sıkıntılı, kredi ödeme performansı düşük anlamına gelir 0-699 arası puanı olanlar bir nevi kırmızı kalem yemişlerdir demek daha açık anlatımı olacaktır. Findeks renkleri Kırmızı olanlardır.

Diğer aralık olan 699 ile 1499 arası sarı olarak belirtilir ve 1200 yukarısı az riskli aşağısı ise riskli olarak nitelendirilir. Genelde 1200 üstüne Bankalar tarafından kredi verilmektedir. Gelir belgesi ibraz edilmesi halinde. Ancak 1200 aşağısı puanı olanlara kredi zor çıkmakta gelir belgesine ek olarak kefil, ipotek gibi teminatlar istenmekte veya talebi ret edilmektedir. Bunlarda Findeks rengi sarı olanlar kategorisine girer.

1499 ve yukarısı için kredi kullanımın da kredi notu kaynaklı sorun çıkmamaktadır. Hatta 1700 ve üzeri kredi notu olanlara yönelik bankalar ekstra faiz indirimi dahi uygulamaktadırlar. Bu puanı olanlar ise Findeks rengi Yeşil olanlardır.

Öncelikle kredi kartınız var ise düzenli ödeyin ve kullanın nakit çekimi yapmayın, ödemelerinizi kesinlikle aksatmayın, aldığınız küçük kredileri bir gün dahi geciktirmeyin düzenli ödeyin ve en önemlisi en azından bizce sürekli kredi ve kredi kartı başvurusu yapmayın kredi arayışında olmak notunuzu olumsuz etkiler. Ayrıca beyan edilen gelirinize göre çok fazla kredi borcunuzun olması veya kredi kartı limitlerinizin de dolu olması da olumsuz bir etkendir.

İşin özü çıkmayacağını bile bile başvurmak size zarar verir. Kredi notunuzu öğrenmek için ise Bankaların internet Bankacılığı sisteminden öğrenebilirsiniz 3-5 TL karşılığı bir çok banka size ayrıntılı kredi skorunuzu iletir veya Findeks Resmi İnternet sitesinden de öğrenebilirsiniz.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git