Kredi Yapılandırmaya İlişkin Kamuoyuna Açık Mektup

Bankalar günümüz şartlarında hayatımızın her alanına girmiş bulunmaktadır, finans sisteminin işleyişi yine devlet tarafından da desteklenmiştir. Maaş almaktan tutunda sınav harçları belli tutarların üstündeki tüm nakit alışverişleri hepsi bankalar üzerinden yapılmaktadır. Dolayısıyla tüm bireyler bankalar ile devlet tarafından tanıştırmakta ve oluşturulan finans sistemine cebren dahil edilmektedir.

Bu minvalde, bireysel ihtiyaçlar ile birlikte ev veya araba almak isteyen bir tüketici yine bu sistemin dışında kalması düşünülemez tüm ekonomik dengeler bankaların oluşturduğu bu finans sistemine entegre olmuştur Yine tüm ekonomik krizlerin altında bankaların oluşturduğu finans sektörü kaynaklıdır. Bilinçli veya bilinçsizce yapılan harcamalar iktisatsız davranışlar yaklaşık 17 Milyar Dolar riskli kredi oluşmasına neden olmuştur, bundan etkilenen milyonlar ve aileleri ile birlikte on milyonlar.

27 Eylül 2016 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ve sisteme bir şekilde entegre edilmiş ve sürekli faiz ödemek suretiyle sistemin kölesi haline gelmiş bir çok tüketici bu haber ile birlikte gerçekten devletin bu Konuya el attığını düşünmüştü ancak hiçte öyle olmadığını bir çok tüketici yaşayarak öğrendi. Zaten hali hazırda gecikmeye düşen krediler banka tarafından kredi vadesi süresince kredileri vadelendiriyor ve yeniden yapılandırma konusunda imkan tanıyordu. Zaten ağır aksak borcunu ödeyenlere bir el uzatma oldu oda bankaların ilk zaman uyguladığı fahiş faiz oranı ve tüketicileri yasal takip korkusuyla razı olmuştur. Hatta düzenli ödeyenlere gecikmeye düşte gel şeklinde telkinler de dahi bulunulmuştur.

Sayın Başbakanım; Sizin bu konuda hassasiyetiniz bilinmektedir, gerek yazılı gerekse görsel medyada sizinde bu keşmekeşin farkında olduğunuzdan, haberdarız, yine tüketici dernekleri sayesinde de elinizde baya bir veri biriktiğini biliyoruz. Sorun olan yasal takibe düşmüş, avukat kapılarında sürünen, borçları varlık yönetimine satılan kredi mağdurları, bu durumda olanlar için hiçbir çözüm çıkmadı, avukatlar banka borçlarını vekaleten takip etmiyor mu? Neden bankalar bu kapsamda olanları da yapılandırma veya yeniden taksitlendirme olanağı sunmuyor. Asıl sorun bu alanda kredi borcu kadar masraf, vekalet icra masrafları ile birlikte ödenemez bir yük oluşmakta ve daha derin sorunlara yol vermektedir. Sadece İcra Müdürlüklerinin %2 lik payı dahi milyonları bulmaktadır.

İcrada, Hukuk Bürolarında bulunan Kredi ve Kredi Kartı borçlarının çözüme kavuşması zatıalinizin direktifleri ile olabileceğini kanaatindeyiz. Dar ve orta gelirli bir çok insan bu alanda sıkışıp kalmıştır, maaşının yarı fazlası ile bankaya avukatlara ödeyen tüketiciler, özellikle icraya ve yasal takibe düşen krediler için çözüm beklemektedir.

Etiketler:


Kredi Yapılandırmaya İlişkin Kamuoyuna Açık Mektup Konusuna 6 Yorum Yapıldı
 1. bahar dedi ki:

  Buradan devlet büyüklerine sesleniyorum ödeyebilenler zaten ödüyor taksitlerini icrada olanlar ödeyemiyor oda aylık olarak yüksek limit istedikleri için biz borcumuzu ödemeye hazırız bizde bu devletin vatandaşıyız çıkardığınız kanunu tekrar inceleyin icrada olanlarıda kapsasın Başbakan bütün borçları diyor bankalar icrada olanları takibe düşenleri yapılandırma yapmam diyor vatandaş taksitle ödemek istiyor banka yüksek aylık istiyor burdan Sayın Devlet yöneticileri eğerki bizide Türkiye vatandaşı olarak görüyosanki Türkiye vatandaşıyız dışarıdan gelen göçmenlere gereken yardımı yapıyosunda bu devletin vatandaşını neden mağdur ediyosun kanun çıkarıyosun herkesi kaplamıyor biz borcumuzu ödemek istiyoruz duyun sesimizi bankalara talimat verin lütfen icrada dosyası olanlarıda kapsasın bankalarda alacaklarını alsın bizde hergün eve haciz gelirmi maaşıma el konurmu diye düşünmekten bütün olumsuzluklardan korkar olduk bankalar zaten faizle yine bölecekler borçları yine onlar kazanacak bizler ödemeye hazırız artık duyun bizi lütfen

 2. Erdal dedi ki:

  Birde şunu diyeyim ben borcumu azda olsa ödemek istiyorum icralik oldugum icin zaten niye ödemedigim ortda 4 bin 5 bin pesin istiyor veremiyorum bu bir gercek nie diyorsun sistem falan öyle diyor TABİ SİSTEM VANPİRLERİN ELİNDE Bunada göz yuman devlet bu konuya el atması gerekir ve kredi kredi kartı daha zor ve önüne gelen herkese para vermemesi gerekir bankaların elinden alınıp yada sadce devlet bankasi olan ve bence zirat bankasina verilmesi gerek bir kerede onlarin canı yanmalı.

 3. Erdal dedi ki:

  insanlarin odeyemedi borclar avukata verip hic odeyemeyecegi ve daha fazla borclandigi gercegini görmeyen 550 tbmm bizim sectigimiz insanlarin gormedigi dusununce aptal oldugumuz ortaya cikar zaten bankalarin paralari sigortali dis ulkelerde orda alip birde biz yolalim demesi ve evi gittinde bogazindan o lakmanin nasil gectigini bilmek sorgulamak ve yaptigini hic bilmemis gibi uyumasi bir gercektir.

 4. Serdar dedi ki:

  Hükümet açıkçası bankalar tarafında olduğunu iyice belli etti Yönetmelik boş BDDK ben bilmem bankalar bilir diyor hükümet tarafından bir hareket yok anlayacağınız biz yine borclarimizla başbaşa…

 5. Ali dedi ki:

  İcradaki kredim için avukat ücreti ve devlet harcı ödemekten anaparadan eksilme olmuyor hiç. Devlet bunu görmez mi, bilmez mi, yoksa göz mü yumar? Tefeciden alıp kapatsam tefeciye daha az faiz ödeyeceğim resmen. Zamana yayılsa ödeyebilecek halde olmama rağmen ödemeyecek duruma getirenlerin suçu yok mu bu işte? İnsanların derdini görün de bir çare bulun artık.

 6. Veysel dedi ki:

  Çok güzel elimizden geldiğince her yere ulastiralim bu mektubu…

Sayfa başına git