Risk Raporu Nedir?

Risk raporu, kredi başvurularında kullanıma esas olarak, tüketici ve kurumların bankacılık sistemi içinde kalan kredi, kredi kartı, ek hesap ve tüm finansal ödeme alışkanlıklarının takip edilerek bir puanlama skala içerinde değerlendirilmesi sonucu oluşan kredi notu olarakta bilinen rapordur.

Bir şirket veya kişi bankaya kredi ürünleri için başvuru yaptığında bankaların en temel kriteri hepimizin malumu olan kredi notuna bakar. Kredi notunu oluşturan temel unsurlar risk raporunda ayrıntılı olarak görülebilir. Bankadan veya herhangi bir kanaldan risk raporunu alan kişi son 15 yıla ait tüm banka hareketlerini görebilir. Şimdiye kadar çekilen krediler kullanılan kredi kartları adınıza tahsis edilen ek hesaplar da dahil olmak üzere kapanmış dahi olsa risk raporunda görülmesi mümkündür.

Risk raporunda çekilen krediler hangi banka konusu ise bankalara risk raporu oluşturulması esnasında bankalar genelde rumuz şeklinde kayıt altına alınır ve tüketici aldığı risk raporunda tüm kredi geçmişi görme olanağı da bulmuş olur.

Yine bankaya bir ürün başvurusu yapıldığında banka bu rapor sayesinde tüketicinin tüm finansal hareketlerini ve ödeme performansı görmekte ve ona göre kredi verip vermeme kararı vermektedir. Kredi notu ise risk raporunu oluşturan ödeme alışkanlığı, düzenli ödenen kredi, aksayan kredi, düzensiz ödenen kredi kartı gibi finansal alışkanlıkların bütününe yapılan puanlama sonucu oluşan toplam verilerin notudur.

Risk Raporumu Nasıl ve Nereden Alırım?

Kredi risk raporu olmanın bir çok yolu vardır ancak her halükarda bir ücret ödeme durumu ortaya çıkmaktadır örneğin findeks.com aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Yine İnternet bankacılığı aracılığı ilede öğrenmek mümkün bunun için giriş yaptıktan sonra krediler menüsü içerisinde (bankadan bankaya değişir) bulunan risk raporu kısmında  3-7 TL arası değişen ücretler ile tüm raporu bilgisayarınıza indirebilir yada mail adresinize gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Yine 1 TL karşılığında BKM Ekspress aracılığı ile ilk defa üye olanlar çok makul bir bedel ile risk raporunu alabilirler.

Ücretsiz risk raporu öğrenme konusu ise biraz sizin yeteneğinize ve ikna gücünüze bağlı şimdi bir bankaya şubeden kredi başvurusu yaptınız başvuru esnasında şubedeki müşteri temsilciniz sizin risk raporunuzu görebilmektedir isterse size verebilir en azında kredi notunuzun kaç olduğu konusunda sözel olarak size söyleyebilir ama genelde söylemezler.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git